The Blog

Vizelerin Vizesi Programlama Vizesi


WebmasterHayatımda en çok sevdiğim ders olan programlama dersinin bugün vizesi var nedense hiç korkum yok 🙂 şuan aklıma geliyorda lisede de çok korkutmuşlardı bizi programlama zor ders 35 üstü not alamazsınız eğer kalırsanız dönem ödevi almayın yapamazsınız gibi saçma salak milyon tane uyduruk hikaye dinledim. Yalan değil lisede ilk programlama sınavına girerken baya tırsmıştım ama gel gör ki ilk sınav sonucum “97” 🙂 daha ne olsun 3 puanda Özden Şeker hocamızın olsun.

Şimdi geldik Üniversite programlama vizesine yine sıfırdan başlıyoruz korkmak ne kelime artık bulmaca gibi geliyor. Ama fazla güvenmemek gerek diye bir tabir var ya yalan o programlamada dibine kadar güvenirim hacı 🙂

Programlama Örnek Vize Soruları

1. 1-5 arası sayıları ekrana yazan algoritmayı yazınız.

2. 1-100 arası sayıları ekrana yazan algoritmayı yazınız.

3. 1-100 arası tek sayıları ekrana yazan algoritmayı yazınız.

4. 0-1000 arası çift sayıları ekrana yazan algoritmayı yazınız.

5. 0 dan klavyeden girilen sayıya kadar tüm sayıları ekrana  yazan algoritmayı yazınız.

6. Klavyeden girilen iki sayı arasındaki tüm sayıları ekrana yazan algoritmayı yazınız.(1.sayının 2.sayıdan küçük olduğunu düşünün)

7. 1 den 100 e kadar 3’e bölünen tüm sayıları ekrana yazan algoritmayı yazınız.

8. 1 den 5 e kadar olan sayıların toplamını bulan ve ekrana yazan algoritmayı yazınız.

9. 1 den 5 e kadar olan sayıların çarpımını bulan ve ekrana yazan algoritmayı yazınız.

10. 1 den klavyeden girilen sayıya kadar bütün sayıların toplamını bulan ve toplamını ekrana yazan algoritmayı yazınız.

11. Klavyeden girilen iki sayı arasındaki tüm sayıların toplamını bulan ve toplamını ekrana yazan algoritmayı yazınız.(1.sayının 2.sayıdan küçük olduğunu düşünün)

12. 1 den 1000 e kadar 5 in katlarının toplamını bulan ve ekrana yazan algoritmayı yazınız.

13. 1 den 1000 e kadar 6 in ve 8 in katları olan sayıların toplamını bulan ve ekrana yazan algoritmayı yazınız.

14. 1 den 1000 e kadar 5’in katı olup 2 nin katı olmayan sayıların toplamını ekrana yazan algoritmayı yazınız.

15. 1 den klavyeden girilen sayıya kadar 2 katının 3 fazlası 3’ün katı olan bütün sayıları ekrana yazan algoritmayı yazınız.

16. Klavyeden girilen iki sayı arasındaki tek sayıları ekrana yazan algoritmayı yazınız. (1.sayının 2.sayıdan küçük olduğunu düşünün)

17. Klavyeden girilen iki sayı arasındaki çift sayıların toplamını ekrana yazan algoritmayı yazınız. (1.sayının 2.sayıdan küçük olduğunu düşünün)

18. Klavyeden girilen iki sayı arasındaki çift sayıların karelerinin toplamını ekrana yazan algoritmayı yazınız. (1.sayının 2.sayıdan küçük olduğunu düşünün)

19. Klavyeden 0 (sıfır) girilene kadar girilen pozitif sayıların âdetini ekrana yazan algoritmayı yazınız.

20. Klavyeden 0 (sıfır) girilene kadar girilen tüm sayıların toplamını hesaplayan ve ekrana yazan algoritmayı yazınız.

21.  “Tekrar hesaplama yapmak istiyor musunuz?” sorusunu sorarak Klavyeden “H” harfi girilene kadar tüm sayıları toplayan ve ”H” harfi yazıldığında toplamı ekrana yazan algoritmayı yazınız.

22. Klavyeden 1. ve 2. Sayı ile işlem yapılmak istenen operatör ( +, -, *, / ) girildikten sonra işlem operatörüne göre işlemi yapıp sonucu ekrana yazan algoritmayı yazınız.

23. Klavyeden 1. ve 2. Sayı ile işlem yapılmak istenen operatör ( +, -, *, / ) girildikten sonra işlem operatörüne göre işlemi yapıp sonucu ekrana yazdıktan sonra; “Tekrar hesaplama yapmak istiyor musunuz?” sorusunu sorarak Klavyeden “E” harfi girilirse tekrardan hesaplama yapmak için soruyu soran programın algoritmasını yazınız.

24. Klavyeden girilen sayının faktöriyelini hesaplayan ve ekrana yazan algoritmayı yazınız.

25. Klavyeden girilen iki sayının faktöriyellerinin toplamını ekrana yazan algoritmayı yazınız.* 26. Klavyeden girilen bir sayının tek veya çift olup olmadığını bulan ve ekrana yazan algoritmayı yazınız.

27. Klavyeden girilen iki sayı arasından en küçüğünü bulan ve ekrana yazan algoritmayı yazınız. 28. Klavyeden girilen 3 sayıdan en büyüğünü bulan ve ekrana yazan algoritmayı yazınız. 29. Klavyeden girilen 10 tane sayıdan en büyüğünü bulan ve ekrana yazan algoritmayı yazınız.** 30. Klavyeden girilen 10 tane sayıdan en küçüğünü ekrana yazan algoritmayı yazınız.

31. Klavyeden girilen 20 tane sayıdan negatiflerin sayısını bulan ve ekrana yazan algoritmayı yazınız.

32. Klavyeden girilen 20 tane sayıdan pozitiflerin toplamını bulan ve ekrana yazan algoritmayı yazınız.

33. Klavyeden girilen 10 tane sayıdan negatiflerin sayısını, pozitiflerin toplamını bulan ve her ikisini de ekrana yazan algoritmayı yazınız.

Leave a comment