The Blog

Android’e Merhaba


android-banner

Android yazılarımıza başlıyoruz. Biraz geç kalınmış bir platform olabilir ama zararın neresinden dönersek kârdır diye düşünüyorum. Android öğrenmeye çalışırken birçok blog ziyaret ettim fakat çok fazla içerik bulamadım örnekler ile açıklama yapmaya çalışan arkadaşlarımda basit ve eski sürüm kodları ile bir takım örnekler hazırlamışlar fakat çoğu aşağ yukarı aynı örnekler diyebilirim.

Ben biraz daha farklı bir yol düşünüyorum yabancı bloglardan örnekler ve kodlamaları sizler ile paylaşacağım fakat bir takım eksiklikler olursa maruz görüp yorumlarınız ile belirtirseniz sevinirim.

Öncelikle sizlere Eclipse kurulumu ile başlamayacağım çünkü bir çok blog zaten bunu yazmış anlatmaya çalışmış ve muhtemelen sizlerde bu blog yazıların herhangi birisine rastlamış ve Eclipse JDK ve SDK kurulumlarınızı yapmışsınız ve Android örnekleri yapmak için sabırsızlanıyorsunuzdur.

Android’e adım attığımıza göre artık Android’inde bir bıyığı olması gerek olduğunu düşünüyorum ve bu adımdan sonra artık yukarıdaki bannerı gördüğünüzde bilinki bu yazıyı ben Semih AVCI yazıyordur 🙂

Android örnek uygulamalarımızı bir takım düzen içinde yazmayı düşünüyorum. Bu düzen sizlerin örnek uygulamayı anlamanızı ve hangi adımlarda ilerleyeceğiniz konusunda bir takım basamaklar olacaktır. İlk olarak uygulama’ya dair özet niteliğinde ufak bir paragraf hazırlayacağım. Uygulama görseli ve uygulama içerisinde kullandığımız java, xml ve resim dosyalarının isimlerini vericeğim. Kodlamaları syntax’lar ile sizlere açıklamaya çalışacağım. ve en sonunda örnek uygulama dosyasını sizler ile paylaşacağım. Bu şekilde hem ben hem de sizler android için uygulama geliştirmeyi öğrenebileceğiz.

 

 

Comments (1)

  • clemenza_
    Ağustos 28, 2014 at 8:04 pm

    Android çok yakışıklı olmuş, tam benim tipim 🙂

Leave a comment